Former Democratic Rep. Shepard named UT trustee; one of 186 newly-listed Haslam appointees

Maybe the most notable name on Gov. Bill Haslam’s latest listing of new appointments to state boards and commissions – well, at least from a political junkie perspective – is former Democratic Rep. David Shepard of Dickson.

Shepard, who did not seek reelection to the House in 2016 after 16 years in office, was named by Haslam to a seat on the University of Tennessee Board of Trustees.

The listing also includes Haslam’s April appointment of Kenton pharmacist Richard Skiles to the Alcoholic Beverage Commission. A previous post on the Skiles appointment at the time (HERE) noted that a then-pending bill in the Legislature would let House Speaker Beth Harwell and Senate Speaker Randy McNally each make an appointment to the ABC board as well.

That bill passed the Senate unanimously earlier this year, but later died in the House State Government Committee with no member making the necessary seconding motion. The result was pretty much the same as occurred in the 2016 session, where a similar bill passed the Senate and was killed in the House State Government Subcommittee. (This time, it at least got out of the sub.) Thus, the ABC remains a three-member board with the governor making all appointments.

Here’s the governor’s news release and listing of all 186 appointment to 68 boards and commissions.

News release from the governor’s office

NASHVILLE – Tennessee Gov. Bill Haslam today announced the appointments of 186 Tennesseans to 68 boards and commissions.

“I am grateful to these men and women for their commitment to serving our state,” Haslam said. “They will represent the people of Tennessee well.”

The governor continues to evaluate the state’s complete range of boards and commissions to ensure Tennesseans have a government that is responsive, effective and efficient.

Appointment terms are varied due to differing statutory requirements or term limits determined by specific qualifications. The appointments are:

Advisory Council for Alternative Education

Karen Ball, Cordova

Bryan Douglas, Baneberry

Jack Elder, Thompson’s Station

Lisa Woods, Hermitage

Advisory Council for the Education of Students with Disabilities

Dawn Fry, Cookeville

Air Pollution Control Board

Joshua Fu, Knoxville

Caitlin Jennings, Manchester

Alcoholic Beverage Commission

Richard Skiles, Kenton

Applied Behavior Analyst Licensing Committee

Peter Beddow, Antioch

Mallory Garrett, Jackson

Amanda Spiess, Nashville

Archaeological Advisory Council

Georgia Dennis, Murfreesboro

Toye Heape, Nashville

Board for Licensing Contractors

Jack Tickle, Germantown

Board for Licensing Health Care Facilities

Jane Brock, Brentwood

Joshua Crisp, Knoxville

Jennifer Gordon-Maloney, Smyrna

Chuck Griffin, Friendsville

Board of Alcohol and Drug Abuse Counselors

David Brown, Chattanooga

Thomas Corman, Ripley

Board of Appeals

Rita Roberts-Turner, Goodlettsville

Cynthia Wyrick, Sevierville

Board of Chiropratic Examiners

Curtis Damien, Millington

Board of Communication Disorders and Sciences

Velvet Buehler, Knoxville

Julie Anne Davis, Nashville

Kimberly Vinson, Nashville

Board of Dentistry

Naomi Martin, Clarksville

Airica Puckett, Livingston

Bettye Richert, Springfield

Board of Dietitian and Nutritionist Examiners

Queen Cox, Memphis

Board of Dispensing Opticians

Brandy Miller, Memphis

Board of Examiners for Nursing Home Administrators

Jano Janoyan, Knoxville

Buffy Key, Baxter

Barbara Trautman, Germantown

Florence Weierbach, Jonesborough

Board of Examiners in Psychology

Dale Alden, College Grove

Board of Funeral Directors and Embalmers

Mark Cochran, Athens

Clark McKinney, Lebanon

Board of Licensing Health Care Facilities

Robert Breeden, New Market

Gina Throneberry, Nashville

Board of Medical Examiners

Neal Beckford, Germantown

Jennifer Claxton, Nashville

John Hale, Union City

Phyllis Miller, Chattanooga

Board of Occupational Therapy

Marilyn Franklin, LaVergne

Board of Physical Therapy

Ronald Barredo, Hermitage

David Finch, Maryville

David Harris, Ooltewah

Board of Podiatric Medical Examiners

Kay Oglesby, Blountville

Board of Respiratory Care

Gail Braddock, Germantown

Lisa Caldwell, Signal Mountain

Winston Granville, Cordova

Curtis Powell, Ooltewah

Commission on Aging and Disability

Ed Cole, Nashville

Del Holley, Knoxville

Commission on Firefighting Personnel Standards and Education

Jay Moore, Lawrenceburg

Committee for Clinical Perfusionists

Dorris Dozier, Greenbrier

Timothy McGill, Livingston

Seenu Reddy, Nashville

Elevator and Amusement Device Safety Advisory Board

James Pope, Greenfield

Governor’s Council for Armed Forces, Veterans and Their Families

D’Andrea Tomlin, Nashville

Horse Racing Advisory Commission

Joe Coury, Jackson

Michael Dorr, Nashville

Bill Dyer, Cleveland

Robert Elder, Maryville

Henry Hoss, Chattanooga

Chip Walters, Murfreesboro

Beth Webb, Collierville

Interactive Digital Media Advisory Council

Cory Allison, Signal Mountain

Sheila Boyington , Chattanooga

Meka Egquekewe, Memphis

Tamara Franklin, Knoxville

Kevin Grosch, Nashville

Jesse Hutchison, Chattanooga

Kenyatta Lovett, Nashville

Lee Martin, Knoxville

Steve Schnur, Nashville

Jonathan Sexton, Chattanooga

Gebre Waddell, Memphis

Madeline Ward, Memphis

Traylor Woodall, Nashville

Interagency Coordinating Council

Rebecca Aslinger, Chattanooga

William Hines, Nashville

Jessica Mullins, Nashville

Belva Weathersby, Nashville

Keep Tennessee Beautiful Advisory Board

Trey Bruce, Franklin

AK Dettweiller, Nashville

Sandra Ennis, Tullahoma

Ann Owens, Franklin

Tom Salter, Knoxville

Cindi Smith-Walters, Murfreesboro

Local Government Planning Advisory Council

Paige Brown, Gallatin

Ambre Torbett, Piney Flats

Mental Health and Substance Abuse Services Statewide Planning and Policy

Laura Berlind, Nashville

Sarah Wellman, Nashville

Pest Control Board

Nita Wright, Smyrna

Kenny Crenshaw, Millington

Karen Vail, Knoxville

Polysomnography Professional Standards Committee

Jim Donaldson, Memphis

Theresa Hill, Memphis

Charity Worrick, Maryville

Sam Davis Association Board of Directors

Jerry Oxsher, Smyrna

Margie Weatherford, Murfreesboro

Southern Regional Education Board

Beth Cox, Hendersonville

State Board of Cosmetology and Barber Examiners

Jimmy Boyd, Memphis

Ron Gillihan, Mt. Juliet

Judy McAllister, Decatur

State Board of Education

Mike Edwards, Knoxville

Gordon Ferguson, Murfreesboro

Elissa Kim, Nashville

State Board of Pharmacy

Lisa Tittle, Hendersonville

State Workforce Development Board

John Clark, Kingsport

Statewide Independent Living Council

Norma Smith, Jackson

Tennessee Advisory Committee for Acupuncture

Sheila Berry-Sanders, Paris

Alexa Hulsey, Nashville

Tennessee Athletic Commission

Tracy Miller-Davis, Knoxville

Tennessee Auctioneer Commission

Adam Lewis, Cleveland

John Thorpe, Fayetteville

Tennessee Board of Regents

Joey Hatch, Franklin

Fran Marcum, Tullahoma

Joshua Spurling, Rockwood

Tom White, Chattanooga

Tennessee Council for Interstate Adult Offender Supervision

Holly Troutman, Nashville

Verna Wyatt, Nashville

Tennessee Duck River Development Agency Board of Directors

Jim Bingham, Lewisburg

Charlie Norman, Columbia

Lonnie Norman, Manchester

Eugene Ray, Shelbyville

Tony White, Lewisburg

Tennessee Education Lottery Corporation Board of Directors

Jay Robinson, Collierville

Tennessee Emergency Medical Services Board

Kalpana Deshpande, Nashville

Tyler White, Franklin

Ralph Brooks, Knoxville

Tommy Dunavant, Covington

Greg Patterson, Sevierville

Dennis Rowe, Lenoir City

Sullivan Smith, Cookeville

Tennessee Fish and Wildlife Commission

Angie Box, Jackson

Brian McLerran, Moss

Tony Sanders, Hixson

Kent Woods, Kodak

Tennessee Higher Education Commission

Lane Chisenhall, Clarksville

Tennessee Historical Commission

Allen Carter, Athens

Bill Landry, Tallassee

Joanne Moore, Frenchmans Bayou, AR

Ray Smith, Oak Ridge

Tennessee Historical Records Advisory Board

Andrea Blackburn, Nashville

Beverly Bond, Germantown

Myers Brown, Old Hickory

Jackie Glenn, Maryville

Jill Hastings-Johnson, Clarksville

Wayne Morris, Nashville

Sonya Moreland, Knoxville

Tennessee Medical Laboratory Board

Keisha Burnett, Memphis

Mark Calarco, Brentwood

Tereyo Cox, Murfreesboro

Jon Parham, Knoxville

Patti Walton, Franklin

Tennessee Peace Officers Standards and Training Commission

William Forrester, Cordova

Tennessee Performing Arts Center Board of Directors

Andrew Tavi, Nashville

Tennessee Private Investigation and Polygraph Commission

David Brown, Counce

Larry Flair, Smithville

Walt Valentine, Brentwood

Tennessee Public Utility Commission

Herbert Hilliard, Eads

Tennessee State Veterans Home Board

Keith Thompson, Kingsport

Tennessee Student Assistance Corporation

JuliAnna Dykes, Tullahoma

Tennessee Suicide Prevention Network Advisory Council

John Averitt, Cookeville

Wanda Mays, Ooltewah

Katie Rosas, Knoxville

Anne Stamps, Algood

Jack Stewart, Greeneville

Traumatic Brain Injury Advisory Council

Alicia Fitts, Brentwood

Michelle Staton, Chattanooga

Underground Storage Tanks and Solid Waste Disposal Control Board

Howard Bradley, Springfield

Ken Donaldson, Columbia

Ric Morris, Brighton

Mark Williams, Manchester

University of Tennessee Board of Trustees

Terrance Cooper, Memphis

Andrew McBride, Memphis

David Shepard, Dickson

Utility Management Review Board

Pat Riley, Trenton

Volunteer Tennessee Commission

Jennifer Abernathy, Nashville

Stephanie Davis, Knoxville

Andrea Hill, Memphis

Wanda Perry, Jackson

Sarah Petschonek, Memphis

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ABOUT THIS BLOG
Former Knoxville News Sentinel capitol bureau chief Tom Humphrey writes about Tennessee politics, government, and legislative news.
Subscribe by Email
Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
Email *